www.wek.pl Serwis informacyjny miast: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Nowości, aktualności, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, wek, wek.pl, wloclawek, info, informacje, przeglĂ„Â…d prasy, informacje regionalne, informacje z regionu, wiadomości z Włocławka, Wiadomości z Torunia, Wiadomości z Bydgoszczy, informacje z Włocławka, informacje z Torunia, informacje z Bydgoszczy, majtek, muzeum, most, prezydent Włocławka, Lipno, Radziejów, news, edukacja, szkolnictwo, kultura, aeroklub włocławski, ariel team, fortuna, zsch, zespół szkół chemicznych, Dobrzyń, Płowce, anwil, zawiśle, południe, kokoszka, zazamcze, wsm, delecta
  Bydgoszcz   |   Toruń   |   Włocławek   |   Kontakt   |   Forum   |   Ogłoszenia  
Menu
Strona główna
Katalog firm
Ogłoszenia
Użytkownicy
Nowo¶ci
Forum
INFORMACJE
Katalog firm
Kontakt
Regionalne
Włocławek
Toruń
Bydgoszcz
Najpopularniejsze
TBL: Anwil Włocławek vs King Wilki Morskie Szczecin (71:74) - zdjęcia
IV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych 'O kujawski wianek' za nami
W Galerii 'dk' podsumowano Włocławskie Impresje 2014 - zdjęcia, wideo
Happysad we Włocławku
Włocławek. W 'Galerii pod Wież±' pokazano 'Piknik 1936' - wideo
Wyszukiwarka
Szukaj:
Zaloguj
Login:

Hasło:

Nowe konto
Odzyskaj hasło
 Jak Drumet poszedł pod młotek 
Przed włocławskim Drumetem łopoc± zwi±zkowe flagi. Załoga nie przerywa protestu. Od stycznia jest w sporze zbiorowym z pracodawc±. "Nie zgadzamy się na realne obniżenie zarobków"- głosi napis na transparencie. Nijak ma się do tego, co dzieje się wewn±trz i wokół zakładu.
Od lutego większo¶ć z 848-osobowej załogi jest na tzw. przestojowym; otrzymuje minimalne wynagrodzenie (1276 zł). Stu pracowników podtrzymuje produkcję. To ważne, by zakład... nie wypadł z rynku
W kwietniu s±d ogłosił upadło¶ć Fabryki Lin i Drutu "Drumet" spółki z o.o. Do zakładu wszedł syndyk. W ¶rodę sędzia przyklepał sprzedaż fabryki. Kupiła j± cypryjska spółka Sidonia Holding Limited. Wyp±czkowała z zarejestrowanej w Limasol spółki Penta Investments Limited, której większo¶ciowym udziałowcem jest Penta Holding Limited.


Nowy wła¶ciciel Drumetu nie ma nic wspólnego z produkcj± lub przerobem stali. Skupuje duże przedsiębiorstwa w Europie, restrukturyzuje je i po paru latach sprzedaje z zyskiem. Udziałowcami Penty s± czterej Słowacy i jeden Czech. To znani gracze na europejskim rynku. W Polsce zasłynęli zakupem Żabki, sieci 1800 sklepów, stworzonej przez poznańskiego biznesmena Mariusza ¦witalskiego (twórcy Elektromisu). Zapłacili 550 mln zł. Wygarnęli też z naszego rynku sieć 305 zakładów bukmacherskich Profesjonał.
Sami zaczynali karierę jako bukmacherzy. Pierwszy milion (czeskich koron) zdobyli na walutowych opcjach. Po¶redniczyli w handlu między Chinami a Europ±. Dwaj z nich byli w latach 90. tłumaczami polskich spółek w Chinach.
Te informacje wyszły na jaw przy - gło¶nej ostatnio - prywatyzacji PZL w ¦widniku. Zakusy na przejęcie produkcji polskiego ¶migłowca "Sokół" ma, należ±ca do Penty, czeska spółka Aero Vodochody. Dziennik "Rzeczpospolita" ujawnił, że kieruje ni± były szef czechosłowackiego kontrwywiadu Alojz Lorenc, a pięciu założycieli Penty to absolwenci Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Sugestie, jakoby Penta była powi±zana ze służbami specjalnymi, dementuje Marek Dospiva, jeden z jej udziałowców. Twierdzi, że prasowe enuncjacje, psuj±ce obraz jego firmy, to skutek nieuczciwej konkurencji włoskiej spółki, która też ostrzy sobie zęby na zakłady w ¦widniku.
Jedno jest pewne. Z konkurencj± Penta znakomicie sobie radzi. Pokazała to, kupuj±c w 2007 roku Żabkę. Udowodniła to ostatnio we Włocławku. Na Drumet miało chrapkę kilkunastu inwestorów z branży. Byli w¶ród nich tacy ¶wiatowi potentaci w produkcji stali jak: Arcelor Mittal (1. miejsce w tej branży na ¶wiecie), Tata Steel czy rosyjski gigant stalowy Sieverstal z Aleksem Mordaczowem na czele. Ten rosyjski oligarcha i pupilek Putina kupił dawne stalownie Forda w USA, przej±ł włoskie huty Luccini. Wiadomo, że w Drumecie też był.
Drumet produkował kiedy¶ ponad 156 ton metalowych wyrobów rocznie. Sprężyny, drut siatkowy, ocynkowany, fosforanowany czy zszywkowy to tylko czę¶ć asortymentu. Najnowsz± inwestycj± - niedokończon± - jest linia do produkcji grubych lin, używanych do dĽwigów.
- Albo on albo Oleg Deripaska - spekuluj± pracownicy. Do handlowych tajemnic nikt ich nie dopuszcza, ale jednego s± pewni: - Jeden Ruski to do nas na pewno... helikopterem przyleciał
Deripaskę kojarz± z reprymend± Putina. Widzieli w telewizji, jak zrugał stalowego oligarchę. Za to, że pozamykał swoje zakłady. - Widać było, że Deripaska stracił łaski. Może dlatego nie złożył oferty na Drumet? - rozważaj±.
Tu przeciw rosyjskim wła¶cicielom nikt by nic nie miał. - Oni maj± złoża rudy i huty, my mamy nowoczesny park maszynowy i bogaty asortyment. Produkujemy druty, zawiesia, a nasze liny montowane s± w dĽwigach, wiertniach naftowych, gazowych i w kolejkach górskich - pracownicy Drumetu chwal± produkty, na które - mimo kryzysu - nadal jest popyt.
Robotnicy z Włocławka dobrze wiedz±, że s± konkurencyjni. - Koszty pracy s± u nas o połowę niższe niż w zachodniej Europie. Na produkcji zarabia się ¶rednio 2784 zł brutto. Dywidendę przeznaczano na rozwój firmy. Protest zacz±ł się, gdy pracownikom zabrano premie - regulaminow± i motywacyjn±.
- Realnie stracili¶my 40 procent zarobków - tłumacz± zwi±zkowcy. Weszli w spór zbiorowy, ale pracy nie porzucili. Pamiętaj±, co stało się z protestuj±cymi w Porcelanie. Trzysta osób poszło na bruk, gdy znany na ¶wiecie producent włocławskiego fajansu padł. Miał tego samego wła¶ciciela, co oni. Krzysztofa Niezgodę. Teraz puste hale i kilkana¶cie hektarów ziemi po Porcelanie wystawiono na sprzedaż. Teren (to też masa upadło¶ciowa) przylega do Drumetu. Razem tworz± ładny kawałek miasta.
Włocławek upodobali sobie poznańscy biznesmeni. Tu, za czasów Gierka, powstały wielkie zakłady różnych branż. Były łakomym k±skiem dla tych, którzy w latach 90. budowali swoje imperia. Tu (do Kujawianki) trafił poznański biznesmen Mariusz ¦witalski, a tuż za nim Krzysztof Niezgoda. Pierwsze pieni±dze zarobił na handlu walut±, na produkcji majonezu i chrupek. Potem przej±ł kantory po Gawroniku i zacz±ł budowę własnego imperium. Przejmuj±c kolejne spółki od skarbu państwa Niezgoda występuje w różnych konfiguracjach. Tym, którzy nie poruszaj± się w biznesie, trudno zrozumieć, dlaczego kto¶ tworzy sieć powi±zanych kapitałowo spółek. Praktycy wiedz±, jakie profity daj± w biznesie takie... naczynia poł±czone
U Krzysztofa Niezgody funkcjonuj± one tak: spółk± matk±, w której ma on 95 procent udziałów, jest Poznańska Grupa Kapitałowa. PGK ma 98,8 procent akcji w Grupie Kapitałowej "Drumet" SA, a ta posiada 98,8 udziałów w Fabryce Lin i Drutu "Drumet"- spółce z o.o. To nie koniec tej biznesowej układanki. Drumet fabryka ma większo¶ciowy pakiet akcji białostockiej fabryki dywanów Agnella. Nic dziwnego, że i tam nastała panika. Jak padnie fabryka drutu, wytwórcy dywanów też grozi klapa. To efekt domina.
W Drumecie nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że ta firma - niedawno Gazela Biznesu w Kujawsko-Pomorskiem, znalazła się na brzegu bankructwa. - Kryzys, kredyty... - pracownicy powtarzaj± oficjalne gadki.
Nieoficjalna wersja wyszła z najbliższego otoczenia Krzysztofa Niezgody (on sam przebywa w Dubaju, a jego hiszpańska rezydencja o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych oraz 14-hektarowy park stanowi± teraz czę¶ć upadło¶ciowej masy Drumetu SA). I to ona wydaje się najbardziej prawdopodobna. Do upadku miało doj¶ć tak: spółka matka, czyli należ±ca do Niezgody Poznańska Grupa Kapitałowa, zaci±gnęła w spółkach córkach pożyczki. W sumie 120 mln zł (40 od Drumetu SA, 50 od Agnelli, resztę od PGK Centrum). Pieniędzy nie oddała, więc Drumet SA zaci±g±ł kredyty, zastawiaj±c pod nie akcje i nieruchomo¶ci. Zaczęły się problemy z ich spłat± i banki wypowiedziały umowy.
Zobowi±zania kredytowe, handlowe i wobec urzędu skarbowego oraz ZUS przekroczyły 300 mln zł.
19 stycznia do fabryki drutu wszedł komornik. - Zatrzymali¶my go - wspomina Krzysztof Urbański, szef Zwi±zku Zawodowego Metalowców. - Chciał zabrać maszyny, wyleasingowane na rzecz Drumetu SA. Powiedzieli¶my mu, że tu jest FLiD "Drumet" - spółka z o.o. W zakładzie trwa protest i nikogo na teren fabryki nie wpu¶cimy. Wzywali nas potem do prokuratury, bo komornik doniósł o popełnieniu przestępstwa. Najważniejsze, że maszyny zostały.
Nazwa wierzyciela, w którego imieniu działał komornik: Corus UK. Ltd - Londyn, nic zwi±zkowcom nie mówi. Nam - tak. Corus to drugi co do wielko¶ci producent stali w Europie. Od kwietnia jest on czę¶ci± hinduskiego koncernu Tata Steel (6. miejsce na ¶wiecie w produkcji stali). Corus miał pomysł. Wykupił wierzytelno¶ci Drumetu u leasigodawcy. Zabieraj±c maszyny mógł przerwać produkcję. Zniszczyć konkurenta i zaj±ć jego miejsce w dystrybucji stalowych wyrobów. A może, maj±c w ręku maszyny, chciał dyktować warunki i przej±ć polski zakład? Nie wyszło.
Już wtedy siedzieli w Drumecie przedstawiciele Penty Investments Ltd. Sporz±dzali ekonomiczne analizy, negocjowali cenę zakupu. Przekalkulowali, że nie opłaca się im dać za zakład (bez biur handlowych) 270 mln zł. Taka była pierwsza wycena.
Zaczekali na upadło¶ć
Tylko oni złożyli ofertę. Kupili Drumet za połowę ceny. Konkretnie za 120 mln zł. Kwotę tę zapłac± w ratach do 2014 roku. Przy podpisaniu umowy wpłac± syndykowi 12 mln, kolejne 6 do końca roku. Potem, co roku, będ± płacić raty w wysoko¶ci 25-36 mln zł.
Z analizy, któr± przygotowano w zakładzie, wynika, że spółka może spłacać zobowi±zania z amortyzacji. W tym aż 30 mln zł rocznie - z amortyzacji nowej inwestycji, przeznaczonej do produkcji grubych lin. Obliczono, że nawet przy produkcji wykorzystuj±cej 65 proc. mocy, spółka będzie miała zysk.
- To nie jest tak, że nabywca Drumetu spłaci zakup ratami, bazuj±c na zysku - mówi Piotr Murawski, syndyk. - Trzeba wzi±ć pod uwagę, że Penta, oprócz pieniędzy, które wpłaca do syndyka, musi zainwestować kolejne 100 mln zł w uruchomienie kosztownej produkcji, zakup surowców i wykup maszyn od leasingodawców.
Zwi±zkowcy uzależniaj± zakończenie protestu od rozmów z nowym wła¶cicielem. Wierz±, że ochroni± pracę, przywileje i zarobki. Co najmniej przez rok.

¬ródło: Nowo¶ci Włocławskie


, 12-06-2009, odsłon: 911
  
» Dodaj komentarz «
 Biuro FORTUNA 
Fortuna - agencja nieruchomo¶ci
 Ogłoszenia 
kupię zadłużon± spółkę z o.o. S.A 505-705-577
Kupię każd± spółke z o.o. S.A z zadłużeniem wobec zus,us ,z zagubion± dokumentacj± , maj±tkiem ,leasingiem, kredytami itp...
Szczegóły ogłoszenia
Polski producent sprzeda Mosiężne klamki do drzwi drewnianych
Nasza Firma oferuje klamki i okucia które s± odlewane nie tłoczone które charakteryzuj± się bardzo wysok± jak...
Szczegóły ogłoszenia
Praca Dodatkowa - Kosmetyki Mariza
Zapraszamy do współpracy z polsk± firm± kosmetyczn± Mariza.Zarabiaj sprzedaj±c kosmetyki z naszego katalogu. Zysk to...
Lokalizacja: cała Polska
Szczegóły ogłoszenia
Opiekunka Osób Starszych - WyjedĽ z SenioVit±!
Stanowisko:
Opiekunka Osoby Starszej lub Niepełnosprawnej w
Niemczech!

Wymagania:

co najm...

Lokalizacja: Gdynia
Szczegóły ogłoszenia
REKLAMA
Hadrowicz. Kurs prawa jazdy kat.B 1100 zł. Raty
galeria.wek.pl
Czernikowo: Dożynki Gminne 2014 - 31.08.2014 Czernikowo: Dożynki Gminne 2014 - 31.08.2014
Złotniki Kujawskie: Dożynki Gminne 2014 - 30.08.2014 Złotniki Kujawskie: Dożynki Gminne 2014 - 30.08.2014
Ciechocinek. Piknik Rodzinny - 29.08.2014 Ciechocinek. Piknik Rodzinny - 29.08.2014
Brze¶ć Kujawski: Dożynki gminno-parafialne - 24.08.2014 Brze¶ć Kujawski: Dożynki gminno-parafialne - 24.08.2014
Golub-Dobrzyń: Festyn Rodzinny 'Mieszczańskie Pohulanki' - 23.08.2014 Golub-Dobrzyń: Festyn Rodzinny 'Mieszczańskie Pohulanki' - 23.08.2014
Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014 (cz.2) - 17.08.2014 Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014 (cz.2) - 17.08.2014
Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014 (cz.1) - 17.08.2014 Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014 (cz.1) - 17.08.2014
Kowal. Piknik Strażacki - 15.08.2014 Kowal. Piknik Strażacki - 15.08.2014
Włocławek. C.K. 'Browar B.': Quinteto Rapido - 13.08.2014 Włocławek. C.K. 'Browar B.': Quinteto Rapido - 13.08.2014
Video.wek.pl

Zmiana nazwy z WTK S.S.A. na KK Włocławek
Włocławskie Impresje 2014
Piknik 1936
Mecz Polska vs Bo¶nia i Hercegowina
IV Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej
Kujawskie dywany piaskowe
Andrzej Fronczak w GSW
Konrad Wysocki przed sezonem 2014/2015
Mariusz Niedbalski przed sezonem 2014/2015
Włocławskie Obchody 75 Rocznicy Wybuchu II Wojny ¦wiatowej
Koncert carillonowy we Włocławku
MOTOKREW 2014 Włocławek
Włocławek. Browar B.: Fabryka marzeń
XXI Festiwal Piosenki Francuskiej w Radziejowie
XXIII FTP¦ w ramach 59 OKR: wręczenie nagród
VI Zlot VW Garbusów 'Scotland Garb': parada VW
VI Zlot VW Garbusów 'Scotland Garb': PIPE&DRUMS
VI Zlot VW Garbusów, Ogórków & Co. 'Scotland Garb'
Pokaz żonglerki piłkami do koszykówki - Mateusz Szejna
Plener malarski 'Stary Rynek'
Parada Schumana
Otwarcie Sezonu Lotniczego 2014
¦więto Konstytucji 3 Maja
32 Bieg Kujawiaka
¦więto Pracy, 10 lat w UE we Włocławku
Artur Barci¶ we Włocławku
WLKA: Cafe Kibic vs Autoserwis/Nowak
Konferencja prasowa AKM Włocławek
WLKA: Cafe Kibic vs Autoserwis/Nowak
WLKA: Delecta vs Remspaw
I Włocławski Bieg Kelnerów
Zapusty Włocławek 2014
Południe-Opakofarb Włocławek vs Nataliasoft Włocławek
Półfinały Mistrzostw Polski U-20: ZKS Stal Stalowa Wola vs TKM Włocławek