www.wek.pl Serwis informacyjny miast: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Nowości, aktualności, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, wek, wek.pl, wloclawek, info, informacje, przegląd prasy, informacje regionalne, informacje z regionu, wiadomości z Włocławka, Wiadomości z Torunia, Wiadomości z Bydgoszczy, informacje z Włocławka, informacje z Torunia, informacje z Bydgoszczy, majtek, muzeum, most, prezydent Włocławka, Lipno, Radziejów, news, edukacja, szkolnictwo, kultura, aeroklub włocławski, ariel team, fortuna, zsch, zespół szkół chemicznych, Dobrzyń, Płowce, anwil, zawiśle, południe, kokoszka, zazamcze, wsm, delecta
  Bydgoszcz   |   Toruń   |   Włocławek   |   Kontakt   |   Forum   |   Ogłoszenia  
Menu
Strona główna
Katalog firm
Ogłoszenia
Użytkownicy
Nowości
Forum
INFORMACJE
Katalog firm
Kontakt
Regionalne
Włocławek
Toruń
Bydgoszcz
Najpopularniejsze
Włocławek. Biesiady Kasztelańskie 2014 już w najbliższą sobotę
Karnety na mecze Anwilu Włocławek
Bus kampanii 'Ciśnienie na życie' zawita do Włocławka
Włocławek. 'Bądź w Formie' podczas kolejnego Bulwaru Sportu
Pierwszy Konkurs Grantowy Fundacji ANWIL dla Włocławka
Wyszukiwarka
Szukaj:
Zaloguj
Login:

Hasło:

Nowe konto
Odzyskaj hasło
 Jak Drumet poszedł pod młotek 
Przed włocławskim Drumetem łopocą związkowe flagi. Załoga nie przerywa protestu. Od stycznia jest w sporze zbiorowym z pracodawcą. "Nie zgadzamy się na realne obniżenie zarobków"- głosi napis na transparencie. Nijak ma się do tego, co dzieje się wewnątrz i wokół zakładu.
Od lutego większość z 848-osobowej załogi jest na tzw. przestojowym; otrzymuje minimalne wynagrodzenie (1276 zł). Stu pracowników podtrzymuje produkcję. To ważne, by zakład... nie wypadł z rynku
W kwietniu sąd ogłosił upadłość Fabryki Lin i Drutu "Drumet" spółki z o.o. Do zakładu wszedł syndyk. W środę sędzia przyklepał sprzedaż fabryki. Kupiła ją cypryjska spółka Sidonia Holding Limited. Wypączkowała z zarejestrowanej w Limasol spółki Penta Investments Limited, której większościowym udziałowcem jest Penta Holding Limited.


Nowy właściciel Drumetu nie ma nic wspólnego z produkcją lub przerobem stali. Skupuje duże przedsiębiorstwa w Europie, restrukturyzuje je i po paru latach sprzedaje z zyskiem. Udziałowcami Penty są czterej Słowacy i jeden Czech. To znani gracze na europejskim rynku. W Polsce zasłynęli zakupem Żabki, sieci 1800 sklepów, stworzonej przez poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego (twórcy Elektromisu). Zapłacili 550 mln zł. Wygarnęli też z naszego rynku sieć 305 zakładów bukmacherskich Profesjonał.
Sami zaczynali karierę jako bukmacherzy. Pierwszy milion (czeskich koron) zdobyli na walutowych opcjach. Pośredniczyli w handlu między Chinami a Europą. Dwaj z nich byli w latach 90. tłumaczami polskich spółek w Chinach.
Te informacje wyszły na jaw przy - głośnej ostatnio - prywatyzacji PZL w Świdniku. Zakusy na przejęcie produkcji polskiego śmigłowca "Sokół" ma, należąca do Penty, czeska spółka Aero Vodochody. Dziennik "Rzeczpospolita" ujawnił, że kieruje nią były szef czechosłowackiego kontrwywiadu Alojz Lorenc, a pięciu założycieli Penty to absolwenci Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Sugestie, jakoby Penta była powiązana ze służbami specjalnymi, dementuje Marek Dospiva, jeden z jej udziałowców. Twierdzi, że prasowe enuncjacje, psujące obraz jego firmy, to skutek nieuczciwej konkurencji włoskiej spółki, która też ostrzy sobie zęby na zakłady w Świdniku.
Jedno jest pewne. Z konkurencją Penta znakomicie sobie radzi. Pokazała to, kupując w 2007 roku Żabkę. Udowodniła to ostatnio we Włocławku. Na Drumet miało chrapkę kilkunastu inwestorów z branży. Byli wśród nich tacy światowi potentaci w produkcji stali jak: Arcelor Mittal (1. miejsce w tej branży na świecie), Tata Steel czy rosyjski gigant stalowy Sieverstal z Aleksem Mordaczowem na czele. Ten rosyjski oligarcha i pupilek Putina kupił dawne stalownie Forda w USA, przejął włoskie huty Luccini. Wiadomo, że w Drumecie też był.
Drumet produkował kiedyś ponad 156 ton metalowych wyrobów rocznie. Sprężyny, drut siatkowy, ocynkowany, fosforanowany czy zszywkowy to tylko część asortymentu. Najnowszą inwestycją - niedokończoną - jest linia do produkcji grubych lin, używanych do dźwigów.
- Albo on albo Oleg Deripaska - spekulują pracownicy. Do handlowych tajemnic nikt ich nie dopuszcza, ale jednego są pewni: - Jeden Ruski to do nas na pewno... helikopterem przyleciał
Deripaskę kojarzą z reprymendą Putina. Widzieli w telewizji, jak zrugał stalowego oligarchę. Za to, że pozamykał swoje zakłady. - Widać było, że Deripaska stracił łaski. Może dlatego nie złożył oferty na Drumet? - rozważają.
Tu przeciw rosyjskim właścicielom nikt by nic nie miał. - Oni mają złoża rudy i huty, my mamy nowoczesny park maszynowy i bogaty asortyment. Produkujemy druty, zawiesia, a nasze liny montowane są w dźwigach, wiertniach naftowych, gazowych i w kolejkach górskich - pracownicy Drumetu chwalą produkty, na które - mimo kryzysu - nadal jest popyt.
Robotnicy z Włocławka dobrze wiedzą, że są konkurencyjni. - Koszty pracy są u nas o połowę niższe niż w zachodniej Europie. Na produkcji zarabia się średnio 2784 zł brutto. Dywidendę przeznaczano na rozwój firmy. Protest zaczął się, gdy pracownikom zabrano premie - regulaminową i motywacyjną.
- Realnie straciliśmy 40 procent zarobków - tłumaczą związkowcy. Weszli w spór zbiorowy, ale pracy nie porzucili. Pamiętają, co stało się z protestującymi w Porcelanie. Trzysta osób poszło na bruk, gdy znany na świecie producent włocławskiego fajansu padł. Miał tego samego właściciela, co oni. Krzysztofa Niezgodę. Teraz puste hale i kilkanaście hektarów ziemi po Porcelanie wystawiono na sprzedaż. Teren (to też masa upadłościowa) przylega do Drumetu. Razem tworzą ładny kawałek miasta.
Włocławek upodobali sobie poznańscy biznesmeni. Tu, za czasów Gierka, powstały wielkie zakłady różnych branż. Były łakomym kąskiem dla tych, którzy w latach 90. budowali swoje imperia. Tu (do Kujawianki) trafił poznański biznesmen Mariusz Świtalski, a tuż za nim Krzysztof Niezgoda. Pierwsze pieniądze zarobił na handlu walutą, na produkcji majonezu i chrupek. Potem przejął kantory po Gawroniku i zaczął budowę własnego imperium. Przejmując kolejne spółki od skarbu państwa Niezgoda występuje w różnych konfiguracjach. Tym, którzy nie poruszają się w biznesie, trudno zrozumieć, dlaczego ktoś tworzy sieć powiązanych kapitałowo spółek. Praktycy wiedzą, jakie profity dają w biznesie takie... naczynia połączone
U Krzysztofa Niezgody funkcjonują one tak: spółką matką, w której ma on 95 procent udziałów, jest Poznańska Grupa Kapitałowa. PGK ma 98,8 procent akcji w Grupie Kapitałowej "Drumet" SA, a ta posiada 98,8 udziałów w Fabryce Lin i Drutu "Drumet"- spółce z o.o. To nie koniec tej biznesowej układanki. Drumet fabryka ma większościowy pakiet akcji białostockiej fabryki dywanów Agnella. Nic dziwnego, że i tam nastała panika. Jak padnie fabryka drutu, wytwórcy dywanów też grozi klapa. To efekt domina.
W Drumecie nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że ta firma - niedawno Gazela Biznesu w Kujawsko-Pomorskiem, znalazła się na brzegu bankructwa. - Kryzys, kredyty... - pracownicy powtarzają oficjalne gadki.
Nieoficjalna wersja wyszła z najbliższego otoczenia Krzysztofa Niezgody (on sam przebywa w Dubaju, a jego hiszpańska rezydencja o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych oraz 14-hektarowy park stanowią teraz część upadłościowej masy Drumetu SA). I to ona wydaje się najbardziej prawdopodobna. Do upadku miało dojść tak: spółka matka, czyli należąca do Niezgody Poznańska Grupa Kapitałowa, zaciągnęła w spółkach córkach pożyczki. W sumie 120 mln zł (40 od Drumetu SA, 50 od Agnelli, resztę od PGK Centrum). Pieniędzy nie oddała, więc Drumet SA zaciągął kredyty, zastawiając pod nie akcje i nieruchomości. Zaczęły się problemy z ich spłatą i banki wypowiedziały umowy.
Zobowiązania kredytowe, handlowe i wobec urzędu skarbowego oraz ZUS przekroczyły 300 mln zł.
19 stycznia do fabryki drutu wszedł komornik. - Zatrzymaliśmy go - wspomina Krzysztof Urbański, szef Związku Zawodowego Metalowców. - Chciał zabrać maszyny, wyleasingowane na rzecz Drumetu SA. Powiedzieliśmy mu, że tu jest FLiD "Drumet" - spółka z o.o. W zakładzie trwa protest i nikogo na teren fabryki nie wpuścimy. Wzywali nas potem do prokuratury, bo komornik doniósł o popełnieniu przestępstwa. Najważniejsze, że maszyny zostały.
Nazwa wierzyciela, w którego imieniu działał komornik: Corus UK. Ltd - Londyn, nic związkowcom nie mówi. Nam - tak. Corus to drugi co do wielkości producent stali w Europie. Od kwietnia jest on częścią hinduskiego koncernu Tata Steel (6. miejsce na świecie w produkcji stali). Corus miał pomysł. Wykupił wierzytelności Drumetu u leasigodawcy. Zabierając maszyny mógł przerwać produkcję. Zniszczyć konkurenta i zająć jego miejsce w dystrybucji stalowych wyrobów. A może, mając w ręku maszyny, chciał dyktować warunki i przejąć polski zakład? Nie wyszło.
Już wtedy siedzieli w Drumecie przedstawiciele Penty Investments Ltd. Sporządzali ekonomiczne analizy, negocjowali cenę zakupu. Przekalkulowali, że nie opłaca się im dać za zakład (bez biur handlowych) 270 mln zł. Taka była pierwsza wycena.
Zaczekali na upadłość
Tylko oni złożyli ofertę. Kupili Drumet za połowę ceny. Konkretnie za 120 mln zł. Kwotę tę zapłacą w ratach do 2014 roku. Przy podpisaniu umowy wpłacą syndykowi 12 mln, kolejne 6 do końca roku. Potem, co roku, będą płacić raty w wysokości 25-36 mln zł.
Z analizy, którą przygotowano w zakładzie, wynika, że spółka może spłacać zobowiązania z amortyzacji. W tym aż 30 mln zł rocznie - z amortyzacji nowej inwestycji, przeznaczonej do produkcji grubych lin. Obliczono, że nawet przy produkcji wykorzystującej 65 proc. mocy, spółka będzie miała zysk.
- To nie jest tak, że nabywca Drumetu spłaci zakup ratami, bazując na zysku - mówi Piotr Murawski, syndyk. - Trzeba wziąć pod uwagę, że Penta, oprócz pieniędzy, które wpłaca do syndyka, musi zainwestować kolejne 100 mln zł w uruchomienie kosztownej produkcji, zakup surowców i wykup maszyn od leasingodawców.
Związkowcy uzależniają zakończenie protestu od rozmów z nowym właścicielem. Wierzą, że ochronią pracę, przywileje i zarobki. Co najmniej przez rok.

Źródło: Nowości Włocławskie


, 12-06-2009, odsłon: 846
  
» Dodaj komentarz «
 Biuro FORTUNA 
Fortuna - agencja nieruchomości
 Ogłoszenia 
pinczerek mały
witam mam do zaoferowania małego pinczerka po sarence meksykanskiej koloru bialo czarnego został ostatni ma ponad 2 miesiące uwi...
Cena: 200
Lokalizacja: włocławek
Szczegóły ogłoszenia
Pożyczki na dowód
Nowość! Pierwsza pożyczka nawet do 1000 zł! Pieniądze w 10 minut na koncie! Niewiarygodna szybkość. Wystarczy dowód osobi...
Cena: 1
Szczegóły ogłoszenia
praca w hotelach
Nadmorskie hotele zatrudnią pracowników na wszystkie stanowiska,kuchnia,recepcja,restauracja. bezpłatne zakwaterowanie i ...
Szczegóły ogłoszenia
Okazyjnie
SPRZEDAM dwa pokoje, kuchnia, łazienka

I piętro – 49 m2. Ścisłe centrum ul.Piekarska

Dwustronne,...

Cena: 115000
Lokalizacja: Włocławek
Szczegóły ogłoszenia
REKLAMA
Hadrowicz. Kurs prawa jazdy kat.B 1100 zł. Raty
galeria.wek.pl
Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014 - 17.08.2014 Dożynki Parafialno-Gminno-Powiatowe Baruchowo 2014 - 17.08.2014
Kowal. Piknik Strażacki - 15.08.2014 Kowal. Piknik Strażacki - 15.08.2014
Włocławek. C.K. 'Browar B.': Quinteto Rapido - 13.08.2014 Włocławek. C.K. 'Browar B.': Quinteto Rapido - 13.08.2014
Włocławek. MBP: wystawa fotografii Jerzego Kubiaczyka - 18.07.2014 Włocławek. MBP: wystawa fotografii Jerzego Kubiaczyka - 18.07.2014
Włocławek. Park im. H. Sienkiewicza: Festyn Policji - 15.07.2014 Włocławek. Park im. H. Sienkiewicza: Festyn Policji - 15.07.2014
Włocławek. Koncert muzyki celtyckiej zespołu Banshee - 14.07.2014 Włocławek. Koncert muzyki celtyckiej zespołu Banshee - 14.07.2014
Włocławek. Bulwar Sztuki i Sportu - 13.07.2014 Włocławek. Bulwar Sztuki i Sportu - 13.07.2014
XI Brzeskie Spotkania Teatrów Ulicznych 'gramOFFon' 2014 - 12.07.2014 XI Brzeskie Spotkania Teatrów Ulicznych 'gramOFFon' 2014 - 12.07.2014
Włocławek. MBP: Marta Kołtun i Katarzyna Kwiatkowska - 10.07.2014 Włocławek. MBP: Marta Kołtun i Katarzyna Kwiatkowska - 10.07.2014
Włocławek. C.K. 'Browar B.': Witold Janiak Trio - 06.07.2014 Włocławek. C.K. 'Browar B.': Witold Janiak Trio - 06.07.2014
Włocławek. GSW: otwarcie wystawy malarstwa i rysunku z pracowni plastycznej - 04.07.2014 Włocławek. GSW: otwarcie wystawy malarstwa i rysunku z pracowni plastycznej - 04.07.2014
Włocławek. GSW: Anna Wąsikiewicz - 04.07.2014 Włocławek. GSW: Anna Wąsikiewicz - 04.07.2014
Włocławek. Bulwar Sztuki, Bulwar Sportu - 29.06.2014 Włocławek. Bulwar Sztuki, Bulwar Sportu - 29.06.2014
Włocławek. C.K. 'Browar B.': 'Puste noce. Archaizmy ludowe na Kujawach' - 29.06.2014 Włocławek. C.K. 'Browar B.': 'Puste noce. Archaizmy ludowe na Kujawach' - 29.06.2014
Włocławek. Wzorcownia: Turniej Gier Pro-Gaming Cup FIFA 14 i GRID Autosport - 28.06.2014 Włocławek. Wzorcownia: Turniej Gier Pro-Gaming Cup FIFA 14 i GRID Autosport - 28.06.2014
Włocławek. C.K. 'Browar B.': 'Strudzony Wędrowiec' - 28.06.2014 Włocławek. C.K. 'Browar B.': 'Strudzony Wędrowiec' - 28.06.2014
Włocławek. Klub 'Zazamcze: 'Rap Dla 'Malucha' - 28.06.2014 Włocławek. Klub 'Zazamcze: 'Rap Dla 'Malucha' - 28.06.2014
IV Swięto Żuru Kujawskiego - 28.06.2014 IV Swięto Żuru Kujawskiego - 28.06.2014
Kowal. Festyn przyrodniczy 'Lato w Parku' - 28.06.2014 Kowal. Festyn przyrodniczy 'Lato w Parku' - 28.06.2014
Włocławek. Stara Remiza: Andrzej Reschke - 27.06.2014 Włocławek. Stara Remiza: Andrzej Reschke - 27.06.2014
Video.wek.pl

Koncert carillonowy we Włocławku
MOTOKREW 2014 Włocławek
Włocławek. Browar B.: Fabryka marzeń
XXI Festiwal Piosenki Francuskiej w Radziejowie
XXIII FTPŚ w ramach 59 OKR: wręczenie nagród
VI Zlot VW Garbusów 'Scotland Garb': parada VW
VI Zlot VW Garbusów 'Scotland Garb': PIPE&DRUMS
VI Zlot VW Garbusów, Ogórków & Co. 'Scotland Garb'
Pokaz żonglerki piłkami do koszykówki - Mateusz Szejna
Plener malarski 'Stary Rynek'
Parada Schumana
Otwarcie Sezonu Lotniczego 2014
Święto Konstytucji 3 Maja
32 Bieg Kujawiaka
Święto Pracy, 10 lat w UE we Włocławku
Artur Barciś we Włocławku
WLKA: Cafe Kibic vs Autoserwis/Nowak
Konferencja prasowa AKM Włocławek
WLKA: Cafe Kibic vs Autoserwis/Nowak
WLKA: Delecta vs Remspaw
I Włocławski Bieg Kelnerów
Zapusty Włocławek 2014
Południe-Opakofarb Włocławek vs Nataliasoft Włocławek
Półfinały Mistrzostw Polski U-20: ZKS Stal Stalowa Wola vs TKM Włocławek